• Zakopane

        •  

          Uczniowie klas IIE, IIA, IIF i IIC od 06 do 10 czerwca spędzali czas na szkolnej wycieczce w Tatrach.
          Wycieczkę w polskie Tatry rozpoczęliśmy od wędrówki po szlaku w Dolinie Kościeliśckiej. Dolina znajduje się w Tatrach Zachodnich i ma ok. 9 km długości. Od zachodu jej obramowanie tworzy północna grań Siwego Zwornika po Przednią Kopkę, od południa grań główna na odcinku od Siwego Zwornika. Jest to obowiązkowy trakt wielu wycieczek. Odwiedziliśmy też kilka jaskiń. Największych wrażeń dostarczyła wędrówka po jaskini Mylnej. Wraz z Jaskinią Raptawicką i Jaskinią Obłazkową jest częścią systemu Jaskiń Pawlikowskiego. Łączna długość korytarzy jaskini wynosi 1615 metrów, a deniwelacja 46 metrów. Drugiego dnia wybraliśmy się pod Kasprowy Wierch do słynnego schroniska Kalatówki. I tam mogliśmy delektować się przepięknymi widokami. Po przerwie ruszyliśmy na Sarnią Skałę. Kolejny odpoczynek miał miejsce już na szczycie (1377 m. n.p.m.). Odwiedziliśmy też Wodospad Siklawa. Trzeciego dnia naszej wyprawy udaliśmy się do Morskiego Oka. Widoki jakie na nas czekały były warte włożonego w dotarcie na miejsce wysiłku. Morskie Oko położone jest na wysokości 1410 m. n.p.m. Nie wszystkich taka wysokość zadowalała i dlatego część grupy pomaszerowała nad Czarny Staw pod Rysami (1580 m. n.p.m.). W ostatnim dniu wycieczki wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Gubałówkę. I z tego szczytu mogliśmy napawać się widokiem majestatycznych Tatr. Po powrocie z Gubałówki zwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym  Brzysku. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Pęksowy  Brzyzek jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego.
          Jest śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę,
          jak Sabała, czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Wycieczkę w Zakopanym zakończyliśmy
          na Krupówkach. Krupówki to reprezentacyjna ulica położona w centrum miasta. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji oraz bardziej rozpoznawalne: neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny i  Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego.

          Kierownik wycieczki :Elżbieta Woźniak

          Opiekunowie: Alina Antoniak-Czajka, Iwona Wilicka.