• Wycieczka do Drezna

• Dnia 04.12.2018r. odbyła się szkolna wycieczka do Drezna, w której uczestniczyli uczniowie klas I-III pod opieką p.Agnieszki Borsuk, p.Iwony Wilickiej oraz p.Aliny Antoniak-Czajki.

Podczas wycieczki o charakterze dydaktyczno-krajoznawczym uczniowie mieli okazję poznać zabytki oraz wydarzenia z historii Drezna, sprawdzić i doskonalić umiejętność posługiwania się  językiem  niemieckim w naturalnej komunikacji oraz poznać  obyczaj organizacji jarmarków Bożonarodzeniowych – „Weihnachtsmarkt”.

Pierwsza część programu wycieczki obejmowała zwiedzanie Drezna z przewodnikiem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. Plac Teatralny z najsłynniejszą budowlą Drezna-Operą Sempera, rokokowy zespół pałacowy Zwinger, Kościół Frauenkirche ,pomnik Martina Luthra, Albertinum, Tarasy Brühla, pomnik konny Augusta Mocnego.

Następnie grupa udała się  na Drezdeński Striezelmarkt –najstarszy i jeden z największych jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech(od 1434r.).Symbolem jarmarku jest strucla, a największą atrakcją 14-metrowa drewniana  piramida. Co roku ok 200 wystawców z różnych stron Europy prezentuje tu swoje wyroby, które najczęściej są rękodziełem(zabawki z drewna, wyroby z porcelany, szydełkowe ozdoby choinkowe).Na uczestników wycieczki na jarmarku czekały różne specjały m.in. tradycyjna strucla, marcepan, prażone migdały, karmelizowane jabłka, pierniki. Zapachy jarmarkowych przysmaków oraz przepiękna sceneria Drezdeńskiego Striezelmarkt pozwoliły poczuć  prawdziwą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

tekst:  Agnieszka Borsuk

• IX Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego BEST OF THE BEST

• Finał IX Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego BEST OF THE BEST odbył się w dniu 29 listopada 2018r w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety. Wychodząc naprzeciw dzisiejszym wymaganiom bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, Starostwo Powiatowe objęło honorowy patronat nad konkursem i jednocześnie było głównym sponsorem cennych nagród dla finalistów.

Organizatorem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Elżbiety. Konkurs ten jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu szczecineckiego. Konkurs przeprowadzany jest

w 2 etapach: półfinał oraz finał. W tym roku zadania półfinałowe sprawdzały znajomość poprawnej pisowni oraz znajomość słownictwa i gramatyki języka angielskiego. W półfinale wzięło udział 20 uczniów ze szkół powiatu szczecineckiego, zarówno publicznych jak i niepublicznych.  Do wielkiego finału przeszło 10 „perełek” naszego powiatu.

W części finałowej przeprowadzono konkurencje sprawdzające umiejętności językowe uczniów: formułowanie wypowiedzi ustnych, sztuka prezentacji, znajomość wiedzy na temat dwóch miast: Londyn i Nowy Jork oraz znajomość różnic językowych między brytyjską a amerykańską odmianą języka angielskiego. Zakres materiałowy obejmował program szkoły ponadgimnazjalnej, z elementami rozszerzenia w przypadku uczestnictwa

w finale dla poziomu rozszerzonego. Tegoroczni finaliści reprezentowali wysoki poziom językowy co świadczy

o dobrej jakości kształcenia w naszym powiecie.
                                 Celem Konkursu było wyłonienie uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu  najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak również motywowanie młodzieży i przyszłych uczestników imprezy

do inwestowania w siebie i w swoją przyszłość.  Dodatkowo organizatorom zależało na różnicowaniu uczniów

na poziomie szkoły i umożliwienie porównania ich wyników z wynikami uczniów innych szkół.

Podczas finału największą wiedzą i znajomością języka angielskiego mogli się poszczycić:

I miejsce        - Nikodem Bączek (STO, Szczecinek)

II miejsce       - Zuzanna Siegert (Prywatne Liceum Ogólnokształcące, Szczecinek)

III miejsce     - Grzegorz Kuczyński ( ZS nr 1, Szczecinek)

IV miejsce     - Michał Kolasiński (ZS nr 6, Szczecinek)

V miejsce      - Julia Szkutnik (I LO, Szczecinek)

Wyróżnieni: Maciej Sudoł (STO Szczecinek), Jakub Bartoszewski ( ZS nr 1, Szczecinek), Jakub Tranbowicz (STO, Szczecinek), Jakub Wiśniewski (ZS nr 1, Szczecinek), Beniamin Godziemba-Trytek (I LO Szczecinek).

Wszystkim uczestnikom uroczyście wręczono cenne nagrody. Wszyscy laureaci zdobyli owację zgromadzonych gości. Podziękowania otrzymali członkowie komisji konkursowej: Tony Machalski (Come and Speak), Jonathan Jardine, Agnieszka Samojłow (I LO Szczecinek) i Joanna Kozłowska (LO Szczecinek).

Konkurs spotkał się z bardzo miłym przyjęciem i oceną wszystkich zgromadzonych. Zarówno komisja konkursowa jak i nauczyciele języków obcych szkół ponadgimnazjalnych  byli bardzo zadowoleni z poziomu uczestników.

Konkurs wzbogaciła oprawa muzyczna przygotowana przez uczniów I LO im. Ks. Elżbiety

w Szczecinku: Jakuba Frankowskiego i Jakuba Mieczaj. Finał konkursu poprowadziło dwoje uczniów klas trzecich

I LO: Livia Karwatzki oraz Agata Spychała.

tekst: Joanna Kozłowska