• W maju Ravensbrück, a w czerwcu spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

     • W maju Ravensbrück, a w czerwcu spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

      Instytut Pamięci Narodowej uhonorował laureatów IX edycji Ogólnopolskiego  Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ".

       

      Z przyjemnością informujemy, że Antoni Ostrowski, uczeń klas 1A, zdobywca III miejsca w IX edycji Ogólnopolskiego  Konkursu Recytatorskiego, uczestniczył w dniach 19 -22 maja w  wyjeździe do Muzeum Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück. Wyjazd miał charakter edukacyjny i wiódł szlakiem pamięci ofiar terroru hitlerowskich Niemiec.

      Natomiast 15 czerwca 2023 r. laureaci Konkursu zostali zaproszeni do Warszawy na spotkanie z Pierwszą Damą Panią Agatą Kornhauser – Dudą. Małżonka Prezydenta pogratulowała sukcesu, ale również wyraziła słowa głębokiej wdzięczności uczestnikom finału:  „Serdecznie dziękuję Wam za przechowywanie pamięci o tych tragicznych czasach. Bardzo ważne jest, by takie miejsca jak obóz koncentracyjny Ravensbrück były nie tylko krzykiem rozpaczy, ale przede wszystkim przestrogą dla ludzkości, by nigdy więcej tak straszna historia się nie powtórzyła.” Uczestnicy spotkania podzielili się z Pierwszą Damą swoimi wrażeniami z wizyty w Niemczech, która była nagrodą główną dla wszystkich laureatów, ich nauczycieli oraz opiekunów.

      Gratulujemy  Antoniemu tak niezwykłego wyróżnienia

      i przeżyć, które na zawsze pozostają w pamięci!

     • Spotkanie z Panem Henrykiem Wrożyńskim.

     • 13 czerwca, w samo południe, odwiedził naszą szkołę Pan HENRYK WROŻYŃSKI.  Wybitny poeta, aktor scen krakowskich, wykładowca filozofii i sztuki aktorskiej w collegu w Stanach Zjednoczonych.  Obecnie mieszka i tworzy  w Seattle. A przy tym absolwent naszego Liceum, który maturę zdawał tu, w naszej szczecineckiej Alma Mater, 48 lat temu.

       Pan Henryk Wrożyński wygłosił w auli prelekcję dotyczącą tematyki pamięci i tożsamości, tworzenia siebie ze świadomością swoich korzeni. Jesteśmy tymi, którzy tworzą siebie, są sobą wtedy, kiedy czują i chcą pamiętać to skąd pochodzą, jaki dar na drogę otrzymali dzięki domowi, z którego wyszli, nauczycielom, którzy otwierali drzwi poznania i wiedzy. Swój wykład przeplatał niezwykłymi tekstami poetyckimi, które układają jego prywatną biografię, są pamięcią i tożsamością artysty, który wyruszył w świat, ale który również ceni smak powrotu. Pan Henryk Wrożyński nie krył wzruszenia miejscem, atmosferą spotkania w swojej dawnej szkole. Docenił skupienie towarzyszące odbiorowi jego wierszy. Chętnie odpowiadał na pytania zadane przez uczestników spotkania. Na koniec podpisywał swoje tomiki, a na korytarzu szkolnym odnalazł tableau swojej klasy. W wizycie towarzyszyli mu jego przyjaciele ze Szczecinka, dawni i nowi. Są takie wydarzenia, które wciąż nie pozwalają myśleć o szkole w czasie przeszłym.

      Dziękujemy za to spotkanie i możliwość posłuchania człowieka wielkiego formatu i wielkiej kultury literackiej. A przy tym charyzmatycznego prelegenta i recytatora.

     • Sukces Uczniów naszej szkoły w konkursie "Zorientowany Matematyk"

     • Sukces Uczniów naszej szkoły w konkursie "Zorientowany Matematyk" -

      W dniu dzisiejszym, 03.06.2023 r. odbył się konkurs Zorientowany Matematyk, drużynowy marsz na orientację połączony z rozwiązywaniem zagadek matematycznych. Gospodarzem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Jana Brzechwy ul. Staszica 18. Konkurs organizowany jest przez nauczycieli matematyki z ZS nr 1 w Szczecinku. W imprezie brali udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem 3-osobowych drużyn było znalezienie zaznaczonych na mapce punktów, dwóch ukrytych oraz rozwiązanie pięciu zadań matematycznych.

      W kategorii LICEUM pierwsze trzy miejsce zajęły drużyny uczniów naszej szkoły!

      1 miejsce: Nela Brankiewicz, Kamila Sochaj, Hubert Wachowiak z kl. III F

      2 miejsce: Wiktor Leśniewicz, Wiktor Żurowski, Konrad Częszak z kl. II F

      3 miejsce: Małgorzata Zielenkiewicz, Wiktoria Witkowska, Michał Szczepanowski z kl. II F

      Serdecznie gratulujemy tak wspaniałych wyników!

       

     • Doradztwo zawodowe w praktyce - uczniowie klas IIE i IIIE z wizytą na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, 30.05.2023r.

     • W ramach podpisanego porozumienia o współpracy i objęcia patronatem klas o profilu biologiczno-chemicznym i medycznym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w warsztatach poprowadzonych przez wykładowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, tym razem w murach uczelni.

      Uczniowie klasy IIE i IIIE wybrali następujące tematy warsztatów: „Kuchnia molekularna”, „Słodkie wypieki wyczarowane z warzyw”, „Chemia organiczna” oraz „Rekiny groźne dla człowieka, czy człowiek groźny dla rekinów?” Pobyt na uczelni uczniowie zakończyli udziałem w wykładzie na temat faktów i mitów dotyczących czekolady.

      Wspaniali wykładowcy, wspaniała atmosfera! Czekamy na kolejne spotkania:)

     • Warsztaty z języka niemieckiego

     • W dniu 25.05.2023 odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Elżbiety warsztaty z języka niemieckiego z native speakerem.
      W tym roku przyjechała do nas pani Haike Geibel-Lieder, która pisze książkę na temat historii  swojej rodziny.
      Wiele osób z jej przodków uczyło się w Gimnazjum im. Księżnej Jadwigi, które mieściło się dawniej w budynku naszej szkoły.

      Rozmowa z panią Haike  Geibel-Lieder była bardzo ciekawa, dała każdemu uczestnikowi możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych  w praktyce.
      Miła atmosfera sprawiła, że będziemy kontynuować współpracę z naszym gościem w przyszłości.
      Koordynatorem projektu jest pani Daria Stec.