• III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim

     • Miło mi poinformować o sukcesie uczennicy klasy 2S Julii Trusewicz, która zajęła 3 miejsce  w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Jak uszczypie będzie znak" im. Anny Szewczyk – Konefał. Warto również nadmienić, że inny tekst Julii został opublikowany na oficjalnym polskim fanpage`u magazunu o Formule 1. Jest to reportaż poświęcony Ayrtonowi Sennie i nosi tytuł "Wygraj albo zgiń, bdziesz nieśmiertelny". 08.05.2021 uczennica udzieliła wywiadu szczecineckiemu Tematowi i opowiedziała o swej pasji związanej ze sportami motorowymi. Cały artykuł dostępny na stronie internetowej gazety (https://szczecinek.com/artykul/wygraj-albo-zgin/1170040).

      Serdecznie gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne, ponieważ Julia wciąż rozwija swoją pasję literacką.

      Aleksandra Stemplewska

     • Spotkanie z dietetykiem - Panią Katarzyną Zielińską-Smulczak

     • 27 maja 2021 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku odbyło się spotkanie z dietetykiem - Panią Katarzyną Zielińską-Smulczak, która przedstawiła uczniom klasy I D, I E i II P informacje na temat wpływu diety na zmiany klimatu. Zajęcia zorganizowane zostały przez Klimatyczną Redakcję Szkolną "Impuls" działającą w ramach projektu "1Planett4AII - Razem dla klimatu", realizowanego przez Fundację Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

     • Finalistka Olimpiady Historycznej

     • Uczennica naszej szkoły Zuzanna Nowak z klasy III c znalazła się w gronie 103 najlepszych uczniów w kraju.

      W wyniku eliminacji centralnych XLVII Olimpiady Historycznej uzyskała tytuł finalistki, tym samym nabyła uprawnienia do zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii i uzyskania 100% punktów.

      Wielkie, wielkie brawa!!! Gratulujemy z całego serca !

     • XXIV edycji konkursu "Bieg po Indeks"

     • Z przyjemnością informujemy, że do finału XXIV edycji konkursu "Bieg po Indeks" (zadania z matematyki, fizyki i informatyki), którego organizatorami są: Politechnika Koszalińska oraz Gmina Miasto Koszalin, zakwalifikowało się 11 uczniów z naszej szkoły.

      Są to: Mateusz Apanowicz, Klaudia Draws, Wojciech Gocałek, Zuzanna Łukasik, Adam Ożański, Mikołaj Płatek, Stanisław Rak, Emilia Stanisławska (z klasy III A) i Stanisław Kaczmarek, Jakub Kumorek, Hanna Skrobanek (z klasy II P).

      Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w trakcie finału - 16 IV 2021 r.

       

      Nauczyciele matematyki

     • Michał Rogiński czwarty w Polsce!

     • Z ogromną satysfakcją informujemy, że Michał Rogiński zdobył czwarte miejsce, a tym samym tytuł Laureata centralnego etapu XXXIX Olimpiady Języka Łacińskiego.

      Warto dodać, że:

      Primo - uczestnicy Olimpiady musieli się wykazać nie tylko znajomością języka, ale również historii, kultury oraz literatury starożytnego Rzymu i Grecji.

      Secundo - Michał zdobył tę wiedzę uczęszczając jedynie na zajęcia dodatkowe. Jego sukces jest owocem godnej podziwu w dzisiejszych czasach pasji i umiłowaniu wiedzy.

      Tertio - można pokusić się o stwierdzenie, że Michał osiągnął antyczny ideał kalokagathii reprezentując sobą to, co najpiękniejsze w humanistyce!

      Opiekunem merytorycznym Michała jest pani Anna Radzymińska.

      GAUDIUM IN LITTERIS EST!

      Wielkie gratulacje!

     • Laureatka Olimpiady Wiedzy o Mediach

     • W piątek 12 marca odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Mediach, w którym udział wzięły:

      Paula Jakubik, Wiktoria Ferencowycz, Oliwia Filip, Justyna Pałka, Aleksandra Zielińska, Kornelia Bartolewska oraz Paulina Pauba.

      Z radością informujemy, że Paula Jakubik została laureatką Olimpiady tym samym uzyskując indeks na studia dziennikarskie.Opiekunem merytorycznym uczennic jest p. Iwona Wilicka

    • Zakwalifikowani do etapu centralnego III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu
     • Zakwalifikowani do etapu centralnego III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu

     • Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie naszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu:

      Z klasy I D - Wiktoria Hałuszka-Domino, Szymon Kołatka

      Z klasy II D - Agata Rybak

      Z klasy II E - Urszula Begiedza

      Z klasy II T - Aleksandra Baranek, Marta Lewandowska, Iga Woronowicz, Norbert Wójtowicz

      Z klasy III D1 - Katarzyna Serement

      Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu podczas etapu centralnego!

      Nauczyciele biologii

    • Srebrna Tarcza dla Elki
     • Srebrna Tarcza dla Elki

     • I Liceum Ogólnokształcące im .Ks. Elżbieta w Szczecinku otrzymało w rankingu Perspektyw najlepszych Liceów w Polsce-Srebrną Tarczę 2021. Najlepsze Liceum publiczne Naszego powiatu i 14 miejsce w wojewodztwie zachodniopomorskim.

     • Informacje dla uczniów i absolwentów dotyczące składania deklaracji maturalnych oraz wprowadzania korekt w deklaracjach już złożonych w kontekście wprowadzonych zmian na egzaminie maturalnym w 2021 r.

     • Informacje dla uczniów i absolwentów dotyczące     składania     deklaracji     maturalnych     oraz     wprowadzania  korekt w deklaracjach już złożonych w kontekście wprowadzonych zmian na egzaminie maturalnym w 2021 r.  poniżej:

      Jeżeli jesteś uczniem, który do 30.09.2020 r. złożył w szkole deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego (1a), to możesz:

      a)  nie podejmujesz żadnych działań i wtedy:

      – zadeklarowane egzaminy w części ustnej zostaną anulowane z mocy prawa,

      – jeżeli nie przystąpisz do zdeklarowanego egzaminu/egzaminów na poziomie rozszerzonym, na świadectwie będziesz miał wpisane 0% i w kolejnych latach będą one dla Ciebie płatne,

      b)  jeżeli planujesz zmiany w stosunku do deklaracji złożonej we wrześniu (np. chcesz zrezygnować z przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym), składasz w szkole do 8 lutego 2021 r. korektę deklaracji 1a,

      c)   jeżeli musisz przystąpić do części ustnej egzaminu maturalnego, ponieważ jego wynik jest Tobie potrzebny w procesie rekrutacji do szkoły wyższej za granicą lub w celu realizacji umowy międzynarodowej (Título de Bachiller), składasz w szkole do 8 lutego 2021 r. załącznik 30.

       

      Jeżeli jesteś absolwentem z lat 2005-2020, którego szkoła macierzysta istnieje,

      a) składasz w szkole do 8 lutego 2021 r. deklarację wariant A przystąpienia do egzaminu maturalnego,

      b) jeżeli złożyłeś deklarację 1a w szkole przed wprowadzonymi zmianami i np. chcesz zrezygnować z przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym, dokonujesz zmian w deklaracji do 8 lutego 2021 r.,

      c) jeżeli złożyłeś deklarację 1a w szkole przed wprowadzonymi zmianami, nie podejmujesz żadnych działań i wtedy:

      – zadeklarowane egzaminy w części ustnej zostaną anulowane z mocy prawa,

      – jeżeli nie przystąpisz do zdeklarowanego egzaminu/egzaminów na poziomie rozszerzonym, na świadectwie będziesz miał wpisane 0% i w kolejnych latach będą one dla Ciebie płatne,

      d)  jeżeli musisz przystąpić do części ustnej egzaminu maturalnego, ponieważ jego wynik jest Tobie potrzebny w procesie rekrutacji do szkoły wyższej za granicą lub w celu realizacji umowy międzynarodowej (Título de Bachiller), składasz w szkole do 8 lutego 2021 r. załącznik 30.

       

      Jeżeli jesteś absolwentem z lat 2005-2020, którego szkoła macierzysta istnieje, ale z uzasadnionych przyczyn chcesz przystąpić do egzaminu w innej szkole niż ta, którą ukończyłeś,

      a) składasz w szkole do 15 stycznia 2021 r. deklarację wariant A przystąpienia do egzaminu maturalnego,

      b) jeżeli złożyłeś deklarację 1a w szkole przed wprowadzonymi zmianami i np. chcesz zrezygnować z przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym, dokonujesz zmian w deklaracji do 15 stycznia 2021 r.,

      c) jeżeli złożyłeś deklarację 1a w szkole przed wprowadzonymi zmianami nie podejmujesz żadnych działań i wtedy:

      – zadeklarowane egzaminy w części ustnej zostaną anulowane z mocy prawa,

      – jeżeli nie przystąpisz do zdeklarowanego egzaminu/egzaminów na poziomie rozszerzonym, na świadectwie będziesz miał wpisane 0% i w kolejnych latach będą one dla Ciebie płatne,

      d)  jeżeli musisz przystąpić do części ustnej egzaminu maturalnego, ponieważ jego wynik jest Tobie potrzebny w procesie rekrutacji do szkoły wyższej za granicą lub w celu realizacji umowy międzynarodowej (Título de Bachiller), składasz w szkole do 8 lutego 2021 r. załącznik 30.

       

      *podstawa prawna zmian:

      1. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493, z późn. zm.), w szczególności nowelizacja ww. rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2020 r. (Dz.U. poz. 2314),
      1. aktualizacja (z dnia 29 1 2020 r.) Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „Formule 2021” obowiązującej w roku szkolnym 2020/2021.

      (https://www.oke.poznan.pl/files/cms/635/informacja_egzamin_maturalny_2021_aktualizacja.pdf)

       

     • Sukcesy uczniów w olimpadach i konkursach - nauki przyrodnicze.

     • Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

      Uczennice - Katarzyna Serement (klasa III D1) oraz Patrycja Bednarek (klasa III D) zostały zakwalifikowane do etapu okręgowego Olimpiady Biologicznej.

      Uczennice - Katarzyna Serement (klasa III D1) oraz Urszula Begiedza (klasa II E) zostały zakwalifikowane do etapu okręgowego Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej Brain Bee.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas etapu okręgowego!

     • Sukcesy uczniów w olimpiadach i konkursach humanistycznych

     • W ostatnim czasie nasi uczniowie odnieśli duże sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

      Kacper Szutowski z klasy III C zdobył drużynowo V miejsce w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu "Olimpiada Solidarności".

      Zuzanna Nowak z klasy III C została laureatką etapu okręgowego Olimpiady Historycznej, a Nina Klin z klasy IIC została finalistką etapu okręgowego również Olimpiady Historycznej.

      Gratulujemy takich osiągnięć i życzymy Zuzi powodzenia w dalszych zmaganiach !

     • Zmiany na egzaminie maturalnym 2021

     • Wymagania egzaminacyjne

      W 2021 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w załącznikach dołączonych do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

       

      Nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego

      Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.

      Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

       

      Egzamin maturalny w 2021 r.

      Język polski jako przedmiot obowiązkowy

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
      • Czas trwania: 170 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)część 2: wypracowanie – 50 pkt.
      • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
      • Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
      • Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

      Matematyka jako przedmiot obowiązkowy

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
      • Czas trwania: 170 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.
      • Liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).

      Język obcy jako przedmiot obowiązkowy

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
      • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
      • Czas trwania: 120 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
      • Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

      Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
      • W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
      • Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.

      Inne zmiany na egzaminach

      Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

      Będzie możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

      Dodatkowo w rozporządzeniu opisano warunki zdania egzaminu maturalnego w 2021 r. oraz uzyskania świadectwa dojrzałości, w tym uzyskania świadectwa dojrzałości przez absolwentów z lat ubiegłych.

      Wymagania egzaminacyjne na egzamin maturalny obowiązujące w 20201r.:

     • Bądźmy #Razem na Święta

     • I Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku bierze udział w akcji „Razem na Święta”. Celem naszej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.

      Koordynatorem akcji w szkole jest Pani Elżbieta Skierska oraz klasa II C.

      W związku z tym, klasa II C organizuje zbiórkę tzw. długoterminowej żywności, którą wraz ze szczecinecką Strażą Miejską przed Świętami Bożego Narodzenia przekażą potrzebującym rodzinom.

      Produkty żywnościowe oraz środki czystości można przynosić do szkoły do piątku 18.12.2020 roku.

      Zapraszamy do włączenia się w akcję.

      Bądźmy #RazemnaŚwięta